Marmurkowanie Papieru - pierwsza książka w Polsce.
rys. 1 Joseh Halfer - Marmurkowanie Papieru.
Czym jest marmurkowanie
Tajemniczy, magiczny, ciekawy, nieznany - to przymiotniki, którymi można opisać proces marmurkowania papieru. Polega on na zagęszczeniu wody tak, aby na jej powierzchni mogły unosić się farby. Ten proces jest również skomplikowany. Samo zagęszczenie nie wystarczy. Potrzeba również specjalnych farb, żółci wołowej, a przede wszystkim - wiedzy o tym jak to wszystko połączyć.
Wiedza jest w zasięgu każdego, kto posiada dwie cechy - ciekawość i cierpliwość. Dzięki wiedzy możemy latać w kosmos i marmurkować. Niestety - w Polsce do dziś nie została wydana żadna książka, która wprowadzałaby młodych adeptów w tajniki tej cudownej sztuki.
Wskrzeszenie tej pięknej sztuki w Polsce byłoby bardzo pożądane. Może szczęśliwe losy przywrócą jej prawo bytu u nas, wówczas niech skreślone tu wskazówki i przypisy przyczynią się do nowych prób w jej rozwoju i rozkrzewieniu. - Aleksander Semkowicz, Introligatorstwo, 1948
Istnieje szereg publikacji, prac badawczych, archiwalnych magazynów introligatorskich, jednak brak monografii, która mogłaby posłużyć krzewieniu tej sztuki.
Czas to zmienić!
Josef Halfer - Nowa Era
Josef Halfer był pasjonatem chemii i uwielbiał marmurkować. Poświęcił lata na zbadanie różnych farb, zagęszczaczy oraz wzorów. Zawdzięczamy mu nie tylko wspaniałą publikację ale również rozpropagowanie zagęszczania roztworu algami oraz wynalezienie farb i odkrycie nowego wzoru.
rys. 2 życzenia noworoczne Josefa Halfera z jego zdjęciem.
W literaturze specjalistycznej (Marbled Paper: its history, techniques, and patterns. Wolfe, Richard J.) dowiadujemy się, że jego sława i odkrycia, spowodowały stworzenie nowej epoki i wskrzeszenie tej sztuki. Marmurkarze w Europie określają się często jako marmurkujący metodą halferowską. Również ja - dzięki przeczytaniu jego książki - mogę tak powiedzieć. Dzięki niej robię to tak, jak robiono to w krajach europejskich.
W Polsce wiele osób chciałoby nauczyć się marmurkować. To dlatego wydaję tę książkę - przepełnioną pasją, ciekawością i eksperymentami - która na zachodzie nauczyła marmurkowania już wiele osób. Jest jednak jeden problem - opóźnienie.
Josef Halfer opublikował swoją książkę 130 lat temu. Owszem, byli w Polsce ludzie zainteresowani tą sztuką (np. Bonawentura Lenart), byli i są ludzie tworzący artykuły i inne materiały (Polska Gazeta Introligatorska). Książki jednak nie ma. Myślę, że to najwyższy czas, żeby w moim pięknym kraju można było kupić książkę o tej kilkusetletniej sztuce. Lepiej późno niż wcale.
🧵Mamy to! Pierwsza w Polsce książka o marmurkowaniu papieru! Dowiesz się z niej jak samemu stworzyć niesamowite wzory. Zapisz się już dziś po własny egzemplarz 👇🏻 pic.twitter.com/ogYxYcj7wM
— Adam Piskorek (@hvitis_) April 13, 2024
Jak książka będzie wydana
Marmurkowanie to sztuka użytkowa, której głównym celem było ozdabianie przedmiotów pięknym papierem - zazwyczaj książek. Książka o marmurkowaniu musi więc być ozdobiona marmurkiem. Tak też będzie i w tym wypadku.
rys. 2 Wybieranie marmurku do okładki.
Na okładkę będę wybierał różne wzory w różnych kolorach. Część z nich widoczna jest na powyższym zdjęciu. Resztę można podejrzeć na stronie ze wzorami marmurków.
Wspomniałem o wzorowaniu się na najlepszych wydawnictwach. Piękne wydanie na podstawie książki Halfera możemy dostać w Oak Knoll, gdzie w limitowanej edycji wklejone zostały wycięte skrawki z prawdziwych marmurkowych papierów.
W wersji Polskiej mamy miejsce na wklejenie swoich wzorów - łącznie 27 różnych. Zmotywuje to czytelnika do rozpoczęcia własnej twórczości oraz do stworzenia swojego własnego, jeszcze bardziej oryginalnego egzemplarza tej książki.
rys. 3 wklejony marmurek do książki.
Dlaczego książka ma wartość również i dziś
Puryści marmurkowania opierają się na modelach tradycyjnych, które polegają na użyciu konkretnych roztworów na które rzucane są farby tworzące film, czyli:
- Gumy tragakanta w przypadku ebru (metoda turecka).
- Chrząstnicy kędzierzawej (karagen-lambda) w przypadku marmurkujących na zachodzie. To właśnie ją spopularyzował Josef Halfer.
Te substraty stosowane są do dziś, a nabycie ich w zglobalizowanym świecie internetowym nie jest trudne. Kupując książkę, czytelnik znajdzie na końcu książki dodatek, dzięki któremu dowie się jakie są inne, bezpieczne substancje zagęszczające (tzw. E), które są z powodzeniem stosowane dziś.
W załączniku tym znajdzie się również informacja o współczesnych farbach, które dostępne są w sklepach artystycznych oraz mnóstwo rad. To wszystko powoduje, że osoba chętna do rozpoczęcia nauki marmurkowania, będzie mogła za 100zł skompletować niezbędny zestaw, który umożliwi naukę marmurkowania.
rys. 4 film przedstawiający marmurkowanie z użyciem współczesnych odczynników.Chill 🎈 pic.twitter.com/utrfmE9URD
— Adam Piskorek (@hvitis_) May 9, 2024